2017'de İhracatımız Hız Kazanıyor

MURAT AKYÜZ
BAŞKAN

Gerek ülkemizde gerekse dünyada zor geçen bir yılın ardından 2017 yılında zorlukları yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Ekonomimiz ve ihracatımız hızlı bir toparlanma sürecinde. Özellikle tüm dünyada korumacılık yayılırken ve emtia fiyatlarında geçtiğimiz iki yılda olağan dışı bir düşüş gerçekleşmişken, bu yıl bir yandan emtia fiyatları artmakta diğer yandan küresel ekonomideki gelişmeler bizim açımızdan olumlu seyretmekte.

Yılın ilk dört ayında toplam ihracatımız geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre değer bazında yüzde 8,8 artış ile 50,7 milyar dolara ulaştı. İhracatta Atılım Yılı ilan edilen 2017 yılında küresel ekonomideki toparlanma ile birlikte, Bakanlığımızın ihracatçılarımıza verdiği desteklerin etkisiyle ihracatımızın yükselişe geçtiği görülüyor.

2017 yılının ilk dört aylık döneminde en çok ihracat yaptığımız ülkeler; Almanya, İngiltere, Irak, İtalya, ABD, Fransa, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda ve İsrail olarak sıralandı. Geride bıraktığımız dönem en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke grubu ise yüzde %46 pay ve 23,4 milyar dolarlık ihracatla Avrupa Birliği oldu.

İMMİB olarak yaptığımız en önemli çalışmalarımız arasında Ortadoğu'dan Asya'ya, ABD'den Avrupa'ya uzanan geniş bir coğrafyada milli katılımlı fuar organizasyonlarımız geliyor. En önemli sektörel fuarlarda hem ülkemizi hem sektörlerimizi tanıtmaya devam ettik. Sektörel ticaret ve alım heyetleri organizasyonlarımız ile ihracatçılarımıza yeni pazar açılımlarıyla tüm dünyaya yayılmaları yönünde desteğimizi sürdürüyoruz.

Ekonomi Bakanlığımızın desteğiyle İhracatçı Birliklerimiz tarafından organize edilen Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projeleri sayesinde sektörlerimizi dünyanın farklı coğrafyalarıyla buluşturmaya devam ediyoruz. Dünyanın en önemli ticaret bölgelerinde açılışları yapılan Türk Ticaret Merkezleri ile pazar çeşitlendirme ve ihracatlarını artırmaları konusunda firmalara destek oluyoruz. Bu kapsamda, Amerika Birleşik Devletleri ve İran'da Türk Ticaret Merkezlerimiz açılmış ve faaliyetlerine başlamıştır. Diğer ülkelerde de Türk Ticaret Merkezlerinin kurulması yönünde çalışmalarımız devam etmektedir.

Yeni pazar faaliyetlerimizin yanı sıra sektördeki ihracatçı firmalarımıza sorunlarının çözümünde etkin rol oynuyoruz. AB ile Gümrük Birliği Anlaşmasının bir an önce güncellenmesi ve ihracatçımız aleyhine işleyen ikili STA anlaşmalarında Türkiye'nin de mutlaka taraf olması gerekiyor. Ar-Ge'de ölçek sinerjisinin yaratılması, katma değerin artırılması, müşteriye özel ürün geliştirme ve ihraç pazarlarında inovasyonun ticarileştirilmesi ise önümüzdeki yıllara yönelik izlememiz gereken diğer stratejiler olarak öne çıkıyor. Tüm bu başlıklar bizlere odaklanmamız gereken noktaları göstermesi açısından büyük önem taşıyor.

İMMİB olarak sosyal sorumluluklarımızın da farkında olarak, birçok sosyal sorumluluk projesini gerçekleştiriyoruz ve destek veriyoruz. Ayrıca eğitim ve seminer faaliyetlerimiz ile ihracatçılarımıza birçok konuda hizmet vermeye devam etmekteyiz. İhracatçı Birliklerimiz tarafından hazırlanan sektörel yayınlar ile en son gelişmeleri firmalarımıza ulaştırmakta, yeni pazarlar ve fırsatlar hakkında firmalarımızı bilgilendirmekteyiz.

Diğer yandan genç tasarımcılarımızın yetişmesi ve endüstriyel tasarımın ülkemizdeki gelişimine katkıda bulunmak amacıyla İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları ve benzeri diğer tasarım yarışmaları organize ediyoruz. Aynı zamanda İhracatın Yıldızları Ödül Törenleri ile en fazla ihracat yapan firmalarımızı ödüllendiriyor, yeni başarılar için motivasyonlarını artırmayı hedefliyoruz.

Tüm bunların yanında uzun vadede ihracatımızın sıçramasında en önemli etken katma değeri yüksek üretim olacaktır. Bu noktada Ar-Ge ve inovasyon konularında firmalarımızı destekleyecek ve yol gösterecek çalışmaları hayata geçirmeye devam ediyoruz. Üzerinde çok durduğumuz üniversite-sanayi işbirliğinin güçlenmesine yönelik olarak AR-GE Proje Pazarı organizasyonları düzenliyoruz.

Ayrıca Kredi Garanti Fonu da ihracatçılarımızı rahatlatan bir diğer etken olarak dikkat çekiyor. İhtiyaç duyduğu hammaddeyi Kredi Garanti Fonu kredisi ile nakit alan ihracatçılarımız daha cesur adımlar atabiliyor.

Ülkemizin gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen çok büyük bir potansiyeli var. İşte bu nedenle Atılım Yılı ilan edilen 2017 yılının Ülkemiz için her alanda büyük sıçramaların yaşanacağı bir yıl olacağını umuyor, dünyanın dört bir yanına ürünlerimizi ulaştırıp milyarlarca dolarlık ihracat gerçekleştirmemizi sağlayan tüm ihracatçılarımızı yürekten kutlarken başarılarının artarak devam etmesini diliyorum…